I nastavnici u školskim klupama

Autor: Marko Mikša, 9. 1. 2010.

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Nastavničkog vijeća održanoj 8.1.2010. i nastavnici su bili svojevrsni učenici. Naime, Aktiv hrvatskog jezika  pripremio je  prezentaciju „Hrvatski standardni jezik u nastavi“ čime je pokušao približiti težnju da svi nastavnici u svojoj nastavi nastoje njegovati i koristiti hrvatski standardni jezik. U sklopu prezentacije nastavnici su rješavali listiće  s zadacima u kojima su morali pokazati svoje znanje iz poznavanja pravila i normi hrvatskog standardnog jezika. Naravno, pokazali su izvrsno znanje, ali su istovremeno djelovali kao vrlo nemiran i živahan razred pa su i sami uvidjeli i podsjetili se  kako je to biti u školskim klupama. Prezentacija je bila nadasve vrlo korisna, zanimljiva i dinamična te je mnoge nastavnike podsjetila na važnost njegovanja standardnog jezika u nastavi.

Nakon izlaganja o hrvatskom standardnom jeziku, profesorica psihologije Alma Peljto  je kroz kratku prezentaciju upoznala Nastavničko vijeće o osnovnim ciljevima, sadržajima i zadacima projekta „Prevencija nasilja među mladima srednjih škola Krapinsko-zagorske županije“ u organizaciji Stručnog vijeća pedagoga Krapinsko-zagorske županije. Uputila nas je u način rada projekta, upoznala s načinom uključivanja i nastavnika i učenika u projekt, a same radionice na tu temu održat će na drugim sjednicama Nastavničkog vijeća.

Nakon tih dviju vrlo korisnih i zanimljivih tema, stručna suradnica  Ksenija Kovačević Poljak, održala je prezentaciju i radionicu pod nazivom Kontrola ljutnje u kojoj nam je pokušala otkriti kako najbolje kontrolirati ljutnju i kako koristiti tehnike relaksacije da bi ljutnju izbacili iz sebe. Nastavnici su u različitim  provocirajućim situacijama pokušali pokazati svoj izvor ljutnje, način kojim mogu opet vratiti odgovornost i kontrolu te su izricali misli koje im pomažu u  prevladavanju ljutnje. Ovakva radionica o  kontroli ljutnje je vrlo korisna za nastavnike jer mogu raditi na sebi i svojoj osobnosti, a i većim iskustvom i  znanjem o tome mogu pomoći djeci i  učenicima.

« Svibanj 2024 »