Dentalni tehničar/Dentalna tehničarka

Zubotehničar samostalno izrađuje fiksne i mobilne protetske konstrukcije u stomatologiji: zubne krunice, mostove, potpune ili djelomične zubne proteze, umjetne zube i ostale vrste zubnih protetičkih pomagala. Izrađuju i ortodontska pomagala koja su namijenjena ispravljanju nepravilnosti zubi i čeljusti. Surađuje sa stomatologom koji uzima otisak zubala, te prema otisku izrađuje model nadomjeska ili protezu.

Zubotehničar koristi široku paletu materijala kao što su keramika, zlato, plastika, metal, različite slitine, gips za izradu modela, vosak i dr.

Radi u zatvorenom prostoru, u povoljnim mikroklimatskim uvjetima, najčešće sjedeći, no dio poslova obavlja i u stojećem položaju. Koristi ručne alate, ali i strojeve za zavarivanje, brušenje i poliranje.

Zubotehničari se zapošljavaju u privatnom i javnom sektoru: u zubotehničkim laboratorijima pri bolnicama, domovima zdravlja i stomatološkim ordinacijama, te mogu otvoriti vlastiti zubotehnički laboratorij.

NASTAVN PLAN ZA PROGRAM DENTALNI TEHNIČAR

> Nastava  > Nastavni programi  > Dentalni tehničar