Medicinska sestra / tehničar opće njege

Medicinske sestre rade na unapređenju zdravlja, sprečavanju bolesti, liječenju i rehabilitaciji svojih pacijenata. Mogu raditi na vrlo različitim radnim mjestima: od patronaže do jedinica intenzivne skrbi, katkad samostalno, katkad u timu, a katkad i pomažu  liječnicima. Medicinske sestre mogu raditi i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u bolnicama, u ustanovama za njegu i rehabilitaciju u kući. s liječnicima u različitim ordinacijama, u službama za hitnu medicinsku pomoć, u sestrinskim školama, te izvan zdravstva, na primjer, u domovima za starije osobe i dječjim vrtićima.

Ono što je zajedničko svim sestrama jest sustavni pristup u otkrivanju i rješavanju zdravstvenih problema iz njihovog djelokruga. Promatraju i procjenjuju tjelesno i psihičko stanje svojih pacijenata, osiguravaju važne podatke liječnicima za prepoznavanje i praćenje tijeka bolesti, utvrđuju rizike za zdravlje te mogućnosti pacijenata i njihovih obitelji za aktivno sudjelovanje u njezi i liječenju te sudjeluju u provedbi medicinskih postupaka. Nastavljanjem trogodišnjeg stručnog studija moguće je steći naziv više medicinske sestre/tehničara. Osim toga, nakon petogodišnjeg školovanja i položenog završnog ispita imaš mogućnosti upisa u sve više i tehničke škole, na sve visoke škole i fakultete.

NASTAVNI PLAN ZA ZANIMANJE MEDICINSKA SESTRA OPĆE NJEGE / TEHNIČAR OPĆE NJEGE

> Nastava  > Nastavni programi  > Medicinska sestra / medicinski tehničar opće njege