Novi udžbenici - IZBOR PREDMETNIH NASTAVNIKA

Autor: Bernardica Šeligo, 20. 1. 2014.

Obaviješteni smo iz MZOS da će se u aplikaciju za izbor udžbenika e-Matice moći upisivati nakon 17. veljače 2014. Nastavnici su dužni obaviti izjašnjenje do 1.3.2014, a na razini SŠ Pregrada do 24.2.2014.

Na mrežnim stranicama MZOS objavljen je katalog novih udžbenika za osnovne i srednje škole te dopunskih nastavnih sredstava čime je završen 1. krug izbora novih udžbenika.

U utorak, 21. siječnja 2014. stižu iz Ministarstva u škole upute za nastavnike kako će se odvijati 2. krug izbora novih udžbenika.

U suradnji s CARNetom pripremljena je nova aplikacija koja će nastavnicima omogućiti lakši odabir udžbenika i jamčiti tajnost svih podataka.

Popis udžbenika i dopunskih nastavnih sredstava obuhvaća 3.451 naslov. Od toga je 1.664 ili 48 posto udžbeničkih naslova koji su prošli postupak odobravanja, što znači da su u potpunosti osim s nastavnim planovima i programima usklađeni i s najnovijim Udžbeničkim standardom.

Ministarstvo je novim Udžbeničkim standardom propisalo da svi udžbenici moraju biti usklađeni s jedinstvenim pravopisom, a propisana je i manja gramatura papira od dosadašnje kako bi bili lakši te je značajno smanjen i broj formata: s dosadašnjih 100-tinjak na najviše 12. Ministarstvo je sa svim nakladnicima postiglo dogovor da će broj araka u novim udžbenicima biti za 10 posto manji od dosadašnjeg prosjeka za određeni razred i predmet. U isto vrijeme, Pravilnikom o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima propisan je 51 udžbenički naslov manje. Na taj način Ministarstvo je ispunilo očekivanja koja su pred prosvjetne vlasti stalno stavljali roditelji tražeći lakše školske torbe.

Ministarstvu je na prosudbu od 65 nakladnika školskih udžbenika stiglo 980 udžbeničkih kompleta. Povjerenstva su tijekom prosudbe odbila 41 naslov.

Ukupno je, ovisno o vrsti škola, uvršteno udžbeničkih naslova u Popis:
osnovna škola – 1.455
gimnazije – 682
strukovne škole – 1.292
atlasi – 32.

Nakladnici su prema čl. 16. st. 1. Zakona o udžbenicima sami povukli 1.072 izdanja, a još 237 ih je brisano primjenom Pravilnika o obveznim udžbenicima (riječ je o zbirkama zadataka iz matematike od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole, zbirkama zadataka iz prirode, biologije, kemije i fizike u predmetnoj nastavi, obvezne više nisu ni radne bilježnice za tehničku kulturu u osnovnoj školi, a u srednjoj školi radne bilježnice iz geografije, povijesti, fizike i kemije te zbirka zadataka iz informatike).

Najveći je broj novoodobrenih naslova – 836 – za osnovnu školu. Za strukovne škole odobrena su 472 nova naslova, a za gimnazije 344. U osnovnim školama najviše je novih naslova iz hrvatskog i stranih jezika, a u srednjim iz strukovnih predmeta.

Udžbenike je prosuđivalo 340 stručnih povjerenstava za prosudbu (svako je povjerenstvo imalo tri člana od kojih su dva bila učitelji i nastavnici praktičari, a jedan znanstvenik).

Sada slijedi proces izjašnjavanja učitelja odnosno nastavnika o udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima koji se nalaze na Popisu. Svi udžbenici za koje se izjasni manje od 10 posto nastavnika neće biti uvršteni u Katalog obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava koji će biti objavljen 15. svibnja.