Svjetski dan filozofije

Autor: Marina Škrnjug, 20. 11. 2015.

Trećeg četvrtka u mjesecu studenom diljem svijeta obilježava se Svjetski dan filozofije. Filozofija je oduvijek bila jedan od glavnih predmeta koji potiču na razmišljanje i razvijanje vlastitih stavova o svijetu i nama samima, a upravo je to temelj za izgradnju zdrave i osviještene zajednice. Mi, učenici 4. a, probudili smo veliko zanimanje za filozofiju te ona za nas predstavlja najveći korak u mentalnom rastu i razvijanju.

Neki svoje zanimanje pokazuju na satovima filozofije međusobno i s profesoricom, raspravljajući o filozofskim temama, a neki svoje znanje i razmišljanja izražavaju pismeno. Svaki učenik ima svoj stav i različito poimanje svijeta pa na taj način mi, ali i profesorica, učimo međusobno jedni od drugih. Tako se međusobno nadopunjujemo i gradimo zajednicu povjerenja i međusobnog prihvaćanja. Mnogi filozofi postavili su temelje i razmišljanja o kojima i dan-danas volimo raspravljati.

Uložili smo puno truda te zajedno sa svojom profesoricom Sanjom Košutić Tušek obilježili Svjetski dan filozofije 19. studenoga 2015.. Među mnogim citatima poznatih filozofa iz prošlosti, svatko je individualno izabrao jednog koji ga potiče na razmišljanje te ga izložio u jednoj od učionica naše škole. Na taj smo način odali počast mudrosti najpoznatijih filozofa te smo također omogućili ostalim učenicima Srednje škole Pregrada da ih pročitaju te da u nekima potaknu filozofski način razmišljanja.

„Filozofiranje znači odluku da se nađe put do samog sebe“, rekao je jedan od najpoznatijih svjetskih filozofa, Karl Jaspers.

Učenici 4. a

Priloženi dokumenti: