Pismo naše bivše učenice Jasminke Krištić

Autor: Marina Škrnjug, 11. 5. 2016.

Dragi sadašnji i budući srednjoškolci, dragi maturanti,

Evo prošlo je deset godina od kad sam i sama sjedila u vašim školskim klupama. Ukratko ću s vama podijeliti svoj dosadašnji životni put i neka svoja iskustva. Ne bih vas htjela zamarati s previše savjeta  i nekih smjernica, ali ipak ću si dozvoliti da vam udijelim jedan savjet, a to je da se izborite za sebe i da maksimalno uložite u sebe. Istaknite svoje prednosti, vrline, stvari u kojima ste dobri i posebni, nemojte samo čekati da vas netko primijeti. Slijedite svoje snove, želje, planove, borite se za njih i ne odustajte. Nitko se za vas neće bolje pobrinuti nego vi sami. Iskoristite ovo đačko doba dok se mladi, slobodni i poletni, ne samo na učenje, već i za druge stvari i aktivnosti, naravno prema željama i mogućnostima (izlazite, bavite se sportom, čitajte, gledajte filmove,pjevajte, plešite, budite društveni, otvoreni za nove prilike, putujete, dozvolite si da se zaljubite…).

Srednju školu, smjer gimnazija upisala sam 2002. godine.  Zahvaljujući vrlo kvalitetnom kadru profesora i poticajnoj okolini koju su činili moji suučenici, uspješno sam završila srednju školu  i 2006. godine upisala fakultet koji sam žarko željela – Prirodoslovno matematički fakultetu u Zagrebu, smjer molekularna biologija. Diplomirala sam 2011. godine, a u Hrvatskoj je tada već nastupila kriza i mnogi moji kolege su, što zbog želje, što zbog potrebe, nastavili daljnje usavršavanje u inozemstvu. Bio je svojevrstan izazov pronaći posao u struci +u Hrvatskoj, srećom, to mi je vrlo brzo pošlo za rukom.  Od 2012. radim kao istraživač na međunarodnom projektu u grupi prof.  Lauca u privatnoj znanstvenoj instituciji Genos. Radni dan provodim u laboratoriju istražujući šećere na proteinima i, trenutno, pokušavajući završiti svoj doktorat. Osim toga, posao mi omogućuje da dosta putujem na razne radionice i kongrese i upoznajem ljude iz cijelog svijeta. Privatno kuham, perem, glačam i trčim za svojom  jednoipolgodišnjom kćerkicom.

Sretno,
Jasminka Krištić